Jak zabrać się za roboty rozbiórkowe budynku?

Działalność związana z budownictwem to nie tylko stawianie nowych obiektów, remontowanie i odnawianie już istniejących, nierzadko to też przebudowy, wyburzania i rozbiórki budynków i pomieszczeń. Wyburzanie albo rozbiórka jest zajęciem bardzo niebezpiecznym, korzysta się zwykle z profesjonalnego sprzętu. Osoby prywatne wyburzają zazwyczaj stare domy bądź zabudowę gospodarczą, na przykład chcemy pozbyć się starej stodoły albo szopy, która niczemu nam już nie służy i szpeci nasze podwórko.

Co przed rozpoczęciem wyburzania?

Najpierw należy uzyskać wszystkie konieczne zgody, ustalić kierownika przebudowy. Cały plan robót zamieszczamy na projekcie. Jeśli już sprawy papierkowe mamy załatwione możemy zabrać się za planowanie kolejno prac. Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać jest pozbycie się całej instalacji. Odłączamy prąd oraz gaz, a także wodę. Usuwamy też wszelkie grzejniki, piece, umywalki i inne sprzęty sanitarne. Musimy pamiętać, że powinniśmy zapewnić sobie dostęp do mediów z zewnątrz, na przykład podprowadzić je z domu bądź z sąsiedniego budynku. Dbamy o to, aby teren budowy był odpowiednio odgrodzony i zabezpieczony, najlepiej oznaczony taśmą. 

Kolejność rozbierania i wyburzania

Na początku zawsze rozbierany powinien być dach. Pierwszy do rozbiórki idzie komin oraz rynny. Kiedy już pozbędziemy się tych elementów zaczynamy usuwać pokrycie dachu (mogą to być dachówki oraz blachy lub papa dachowa). Przy tych pracach pamiętamy o bezpieczeństwie, dachówek nie zrzucamy tylko spuszczamy je na ziemię w specjalnych pojemnikach, rzucone dachówki najpewniej narobią nam bałaganu na placu, są też niebezpieczne. Usuwając blachy sprawa jest utrudniona, zwykle konieczne jest cięcie płatów i spuszczanie ich na ziemię. Następnie pojawia się strop, który trzeba usunąć, czasami musimy zadbać o podstemplowania, aby zachować bezpieczeństwo.

Usunięcie stropu odsłania ściany, rozbiórka ścian jest trudna tylko z pozoru. Jeśli mamy dobry sprzęt oraz cierpliwość powinniśmy poradzić sobie z nią bez problemu. Pierwsze (koniecznie) skuwamy tynki, a następnie usuwamy elementy ściany, sukcesywnie zsuwając je na ziemię. Gruz gromadzimy w specjalnych pojemnikach, zazwyczaj taki pojemnik możemy wypożyczyć na pożądany przez nas czas. 

Trudny orzech do zgryzienia

Niekiedy nie jesteśmy w stanie sami zabrać się na rozbiórkę ścian, brak nam wiedzy, sprawności fizycznej albo specjalistycznego sprzętu. Najlepiej wtedy znaleźć firmę, która doskonale poradzi sobie z wyzwaniem. W każdym dużym mieście znajdziemy takie usługi, na przykład roboty rozbiorkowe katowice. Sprawdzona i profesjonalna firma pomoże nam załatwić wszystkie formalności i w sposób bezpieczny przeprowadzi demontaż budynku. Firmy takie mają w swoim wyposażeniu również rynny do transportowania materiałów pozyskanych ze szczytowych części budynku. Dodatkowym atutem takich usług jest to, że po rozbiórce albo wyburzeniu nasze podwórko będzie wysprzątane. Niektóre elementy (na przykład dachówki, rynny, grzejniki) zostaną tak wymontowane, że będziemy mogli ich ponownie użyć.

Polecamy wykonawcę: http://roboty-rozbiorkowe.pl

Related posts