Rozdzielnice elektryczne w Twoim domu

electric-line-cables-electricityWe współczesnej Polsce właściwie nie ma gospodarstwa domowego, w którym nie byłoby dostępu do prądu. Nic w tym dziwnego, w końcu energia elektryczna jest obecnie powszechna, słupy wysokiego napięcia zdobią również wiejskie krajobrazy. Jednak jeszcze przed kilkoma dekadami użytkowanie tej energii było dla wielu osób bardzo niebezpieczne. Nagminnie zdarzały się fatalne w skutkach wypadki, wynikające z braku wystarczających zabezpieczeń. Na szczęście obecnie mamy do dyspozycji nowoczesne skrzynki elektryczne, które zapobiegają wypadkom.

Historia rozdzielnic

Odkąd tylko zaczęto wprowadzać energię elektryczną do domów oraz instytucji, od razu pojawiły się skrzynki, w których umieszczano korki, kontrolujące całą instalację. Dzięki nim możliwa była taka dystrybucja prądu, aby ten płynął przede wszystkim do tych części domu, w których znajduje się najwięcej urządzeń. Jednak prymitywne, porcelanowe korki, które wiele osób pamięta jeszcze z młodości, były często wadliwe. Nieraz zdarzało się w tamtych czasach, że przeciążenie elektryczne niszczyło urządzenia, mimo stosowanych zabezpieczeń. W momencie, kiedy woda dostawała się do przewodu, korki nie zawsze wyskakiwały, przez co cała konstrukcja ulegała wypaleniu. Na szczęście w dzisiejszych czasach takie sytuacje należą do rzadkości, bowiem skrzynki elektryczne są znacznie bardziej nowoczesne.

Zasady funkcjonowania

Każdy z nas posiada rozdzielnice elektryczne w swoim domu, jednak poza wciśnięciem korków, które wyskoczyły, niezbyt często do niej zaglądamy. Im większe mieszkanie czy instytucja, tym bardziej rozbudowana jest taka skrzynka. Dobry elektryk dzieli ją na poszczególne rzędy oraz sekcje, które odpowiadają danym pomieszczeniom czy bardziej wymagającym urządzeniom. Wszystko zależy od tego, jak duże napięcie generowane jest przez konkretne urządzenia. Bowiem im więcej energii jest pobieranej w jednym momencie, tym większe przeciążenie instalacji. Dlatego skrzynki elektryczne instaluje się w taki sposób, aby konkretne frakcje były zbliżone, biorąc pod uwagę zużycie energii. Dzięki temu prawdopodobieństwo, że nastąpi przeciążenie i wypadnięcie korków jest zminimalizowane. Oczywiście, takie sytuacje nadal mają miejsce, jednak często są one wypadkową źle podłączonej instalacji elektrycznej.

Prąd jest niezwykle przydatną energią, obecnie ciężko jest nam sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego. Niestety, jest to również bardzo niebezpieczne zjawisko, dlatego odnawiając instalację elektryczną we własnym domu należy zatrudnić do tego wykwalifikowanego elektryka.

Duża przydatność rozdzielnic licznikowych

Related posts