Tradycyjne rowery miejskie

Sezon rowerowy zbliża się wielkimi krokami, a cykliści już przygotowują swoje jednoślady. Są też tacy, którzy dopiero rozważają zakup wymarzonego roweru. Wówczas, zastanawiają się, na jaki się zdecydować. Wybór wbrew pozorom nie jest prosty. Nie są to bowiem czasy, w których wszyscy jeździli niezawodnymi składakami. A jedynym zmartwieniem było to, z której strony kierownicy zamontować klakson. W tamtych czasach nie zwracało się nawet uwagi na kolor, tylko brało się ten, który akurat był dostępny. Chciałoby się rzec, że „piękne to były czasy”.

Dziś furorę robią rowery miejskie. Już sama nazwa mówi wiele. Są one idealne do jazdy w mniej lub bardziej zatłoczonym mieście. Główne cechy tego typu rowerów to:

  • Prędkość oscylująca na poziomie średnim. Powód takiego stanu rzeczy jest oczywisty. W mieście jest z reguły duże natężenie ruchu. Trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte, gdyż z każdej strony można się spodziewać nadjeżdżającego auta, a na chodnikach, należy uważać na pieszych.
  • Brak przerzutek – lecz nie jest to oczywiście reguła. Tradycyjne rowery miejskie jednak ich nie posiadają, a system hamowania opiera się na stosowaniu hamulca tylnego. Wiele zależy od producenta. Z reguły kupując rower, jest możliwość zapoznania się z parametrami, jakimi dysponuje.
  • Lekki, zwinny i wytrzymały. To jego zalety. Bez problemu radzi sobie z trudnymi zakrętami, czy przeszkodami na drodze.
    Specyficzna kierownica w rowerach typu holender umożliwia jazdę w pozycji, nieobciążającej kręgosłupa, czyli zupełnie wyprostowanej.
  • Wygodne, szerokie siodełko to element charakterystyczny dla tego typu rowerów. Zapewnia ono niesamowity komfort podczas jazdy. Jest to bardzo istotne zwłaszcza podczas długich podróży.
    W wersji dla kobiet górna rura w ramie jest obniżona. Dzięki temu wsiadanie i korzystanie z jednośladu jest czystą przyjemnością. A jazda w spódnicy lub w sukience, nie jest kłopotliwa.
  • Koszyk – umiejscowiony jest z przodu kierownicy. Popularnością cieszą się te wiklinowe. Stylizowane na dawne kosze piknikowe. Bez wątpienia mają one swój urok, a co najważniejsze, są bardzo pojemne. Bagażnik natomiast jest zamocowany tradycyjnie z tyłu. Chociaż nie wszystkie modele go posiadają.

Decydując się na zakup roweru, należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na jezdniach i chodnikach. Najlepiej korzystać z wyznaczonych tras dla rowerzystów. Z roku na rok jest ich coraz więcej. I oczywiście nie zapominać o kasku i odblaskach. Bez tych akcesoriów lepiej nie wybierać się na wycieczkę rowerową.

Related posts